IC3D Printers PETGR1755HONEY
Part No.:
PETGR1755HONEY
Manufacturer:
IC3D Printers
Category:
3D Printing Materials
Package:
Datasheet:
PETGR1755HONEY.pdf
Description:
IC3D R-PETG 1.75MM 5LB HONEY FIL
Shipping
PETGR1755HONEY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IC3D Printers
Series:
Recycled PETG
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Filament Material:
R-PETG (Recycled Polyethylene Terephthalate Glycol-Modified)
Color:
Honey
Filament Diameter:
0.070" (1.75mm)
Weight:
5.512 lb (2.50 kg)
Tensile Strength:
Flex Strength:
Density:
Operating Temperature:
210°C ~ 230°C