IC3D Printers PETGMEGANATURAL175
Part No.:
PETGMEGANATURAL175
Manufacturer:
IC3D Printers
Category:
3D Printing Materials
Package:
Datasheet:
PETGMEGANATURAL175.pdf
Description:
IC3D PETG 1.75MM 22LB NATURAL FI
Shipping
PETGMEGANATURAL175 Specifications
Manufacturer:
IC3D Printers
Series:
PETG
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Filament Material:
PETG (Polyethylene Terephthalate Glycol-modified)
Color:
Natural
Filament Diameter:
0.070" (1.75mm)
Weight:
22.05 lb (10.0 kg)
Tensile Strength:
59N/mm²
Flex Strength:
70N/mm²
Density:
1.27g/cm³
Operating Temperature:
240°C ~ 270°C