Allied Components International PCSDW74B2-4R7M-RC
Part No.:
PCSDW74B2-4R7M-RC
Category:
Arrays, Signal Transformers
Datasheet:
PCSDW74B2-4R7M-RC.pdf
Description:
4.7uH +/-20% SMD Power Inductor
Shipping
PCSDW74B2-4R7M-RC Specifications
Active
Number of Coils:
Inductance - Connected In Parallel:
4.7 µH
Inductance - Connected In Series:
Tolerance:
±20%
Current Rating - Parallel:
1.55 A
Current Rating - Series:
Current Saturation - Parallel:
2.8 A
Current Saturation - Series:
DC Resistance (DCR) - Parallel:
64mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)