Bourns Inc. PCS040-EF13760S
Part No.:
PCS040-EF13760S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
PCS040-EF13760S.pdf
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 40A 760UH
Shipping
PCS040-EF13760S Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PCS
Active
Frequency Range:
1MHz
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
40 A
Inductance:
760 µH
ET (Volt-Time):
76.2VµS
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:30
Current Ratio:
30:1
DC Resistance (DCR):
1mOhm Primary, 265mOhm Secondary Max
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)