Bourns Inc. PCS020-EE05730S
Part No.:
PCS020-EE05730S
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Current Sense Transformers
Package:
Datasheet:
PCS020-EE05730S.pdf
Description:
CURRENT SENSE TRANSF 20A 730UH
Shipping
PCS020-EE05730S Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
PCS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency Range:
1MHz
Type:
Invasive
Current Rating (Amps):
20 A
Inductance:
0.73 mH
ET (Volt-Time):
32.4VµS
Turns Ratio - Primary:Secondary:
1:60
Current Ratio:
60:1
DC Resistance (DCR):
7mOhm Primary, 1.98Ohm Secondary Max
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.245" L x 0.235" W (6.22mm x 5.97mm)
Height - Seated (Max):
0.209" (5.31mm)