Pulse Electronics PC-34-35B21
Part No.:
PC-34-35B21
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PC-34-35B21.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
Shipping
PC-34-35B21 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 17V, Series 34V
Current - Output (Max):
Parallel 70mA, Series 35mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1.2VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max):
30.18mm