Pulse Electronics PC-24-180B18
Part No.:
PC-24-180B18
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PC-24-180B18.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 4.4VA TH
Shipping
PC-24-180B18 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):
Parallel 360mA, Series 180mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
4.4VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
41.28mm L x 31.75mm W
Height - Seated (Max):
34.93mm