Pulse Electronics PC-230-4B65
Part No.:
PC-230-4B65
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PC-230-4B65.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1VA TH
Shipping
PC-230-4B65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 115V, Series 230V
Current - Output (Max):
Parallel 8mA, Series 4mA
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
1VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
25.40mm L x 34.93mm W
Height - Seated (Max):
21.08mm