Pulse Electronics PC-10-1000B3
Part No.:
PC-10-1000B3
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
Power Transformers
Package:
Datasheet:
PC-10-1000B3.pdf
Description:
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Shipping
PC-10-1000B3 Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
PC Plug-In
Product Status:
Active
Type:
Laminated Core
Voltage - Primary:
115V
Voltage - Secondary (Full Load):
Parallel 5V, Series 10V
Current - Output (Max):
Parallel 2A, Series 1A
Primary Winding(s):
Single
Secondary Winding(s):
Dual
Center Tap:
No
Power - Max:
10VA
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Size / Dimension:
47.63mm L x 36.53mm W
Height - Seated (Max):
41.28mm