Littelfuse Inc. P3300AA61L
Part No.:
P3300AA61L
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors
Package:
TO-220-2 No Tab
Datasheet:
P3300AA61L.pdf
Description:
THYRISTOR 300V 150A TO-220-2
Shipping
P3300AA61L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
TO-220-2 No Tab
Series:
SIDACtor®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Breakover:
360V
Voltage - Off State:
300V
Voltage - On State:
4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
45 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
35pF