Littelfuse Inc. P1602AA60
Part No.:
P1602AA60
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors
Package:
3-SIP
Datasheet:
P1602AA60.pdf
Description:
THYRISTOR 65V/130V 150A 3-SIP
Shipping
P1602AA60 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
3-SIP
Series:
SIDACtor®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Breakover:
95V, 190V
Voltage - Off State:
65V, 130V
Voltage - On State:
4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
45 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Number of Elements:
2
Capacitance:
35pF, 60pF