Littelfuse Inc. P1200SALRP
Part No.:
P1200SALRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P1200SALRP.pdf
Description:
THYRISTOR 100V 150A DO-214AA
Shipping
P1200SALRP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
SIDACtor®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Breakover:
130V
Voltage - Off State:
100V
Voltage - On State:
4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
150 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
45 A
Current - Hold (Ih):
120 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
45pF