Littelfuse Inc. ORS120A150SD
Part No.:
ORS120A150SD
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
ORS120A150SD.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 50SEC 10A 120V
Shipping
ORS120A150SD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
ORS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
One Shot
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
Fixed, 50 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
120VAC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)