Littelfuse Inc. ORM24D22
Part No.:
ORM24D22
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Time Delay Relays
Package:
Datasheet:
ORM24D22.pdf
Description:
RELAY TIME DELAY 30SEC 10A 120V
Shipping
ORM24D22 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
ORM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Relay Type:
Mechanical Relay
Function:
On-Delay
Circuit:
DPDT (2 Form C)
Delay Time:
0.5 Sec ~ 30 Sec
Contact Rating @ Voltage:
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:
24VDC
Termination Style:
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)