MEAN WELL USA Inc. NTU-1700-148US
Part No.:
NTU-1700-148US
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTU-1700-148US.pdf
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Shipping
NTU-1700-148US Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTU-1700
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Inverter, UPS
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
48VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1500 W
Power - Output Surge:
3000 W
Remote Capability:
No
Region Utilized:
North America
Size:
15.75" L x 7.24" W x 2.76" H (400.0mm x 184.0mm x 70.0mm)