MEAN WELL USA Inc. NTU-1200-212UN
Part No.:
NTU-1200-212UN
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTU-1200-212UN.pdf
Description:
INVERTER 1200W
Shipping
NTU-1200-212UN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTU-1200
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter, UPS
Voltage - Output:
230VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
1
Connector - AC Output:
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1200 W
Power - Output Surge:
2000 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
International
Size:
13.11" L x 7.24" W x 2.76" H (333mm x 184mm x 70mm)