MEAN WELL USA Inc. NTS-750-148US
Part No.:
NTS-750-148US
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTS-750-148US.pdf
Description:
INVERTER 750W
Shipping
NTS-750-148US Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTS-750
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
48VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
750 W
Power - Output Surge:
1500 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
10.63" L x 6.22" W x 2.64" H (270mm x 158mm x 67mm)