MEAN WELL USA Inc. NTS-450-112US
Part No.:
NTS-450-112US
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTS-450-112US.pdf
Description:
INVERTER 450W
Shipping
NTS-450-112US Specifications
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTS-450
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
12VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
450 W
Power - Output Surge:
900 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
8.27" L x 5.12" W x 2.17" H (210mm x 130mm x 55mm)