MEAN WELL USA Inc. NTS-1700-124UN
Part No.:
NTS-1700-124UN
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTS-1700-124UN.pdf
Description:
PWR SUPP, BATT & COND
Shipping
NTS-1700-124UN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTS-1700
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
24VDC
AC Outlets:
1
Connector - AC Output:
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1500 W
Power - Output Surge:
3000 W
Remote Capability:
No
Region Utilized:
International
Size:
15.75" L x 7.24" W x 2.76" H (400.0mm x 184.0mm x 70.0mm)