MEAN WELL USA Inc. NTS-1200-124US
Part No.:
NTS-1200-124US
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
NTS-1200-124US.pdf
Description:
INVERTER 1200W
Shipping
NTS-1200-124US Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NTS-1200
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Inverter
Voltage - Output:
110VAC
Voltage - Input:
24VDC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminals
Power - Output Continuous:
1200 W
Power - Output Surge:
2000 W
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
13.11" L x 7.24" W x 2.76" H (333mm x 184mm x 70mm)