Nordic Semiconductor ASA NRF24LU1P-F32Q32-T
Part No.:
NRF24LU1P-F32Q32-T
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24LU1P-F32Q32-T.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 32QFN
Shipping
NRF24LU1P-F32Q32-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Series:
Package/Case:
32-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
2Mbps
Power - Output:
0dBm
Sensitivity:
-94dBm
Memory Size:
32kB Flash, 2kB SRAM
Serial Interfaces:
SPI, UART, USB
GPIO:
6
Voltage - Supply:
4V ~ 5.25V
Current - Receiving:
12.9mA ~ 13.3mA
Current - Transmitting:
11.1mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C