Nordic Semiconductor ASA NRF24L01P-R7
Part No.:
NRF24L01P-R7
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
20-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24L01P-R7.pdf
Description:
IC RF TXRX ISM>1GHZ 20QFN
Shipping
NRF24L01P-R7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Series:
Package/Case:
20-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx Only
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
Modulation:
GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
2Mbps
Power - Output:
0dBm
Sensitivity:
-94dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
SPI
GPIO:
Voltage - Supply:
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving:
12.6mA ~ 13.5mA
Current - Transmitting:
7mA ~ 11.3mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C