Nordic Semiconductor ASA NRF24AP1
Part No.:
NRF24AP1
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
24-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
NRF24AP1.pdf
Description:
IC RF TXRX ISM>1GHZ 24QFN
Shipping
NRF24AP1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nordic Semiconductor ASA
Series:
Package/Case:
24-VQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx Only
RF Family/Standard:
General ISM > 1GHz
Protocol:
ANT™
Modulation:
GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
1Mbps
Power - Output:
0dBm
Sensitivity:
-80dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
USART
GPIO:
Voltage - Supply:
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving:
22mA
Current - Transmitting:
13mA ~ 16mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C