onsemi NP1500SAT3G
Part No.:
NP1500SAT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Thyristors
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
NP1500SAT3G.pdf
Description:
THYRISTOR 140V 50A DO-214AA
Shipping
NP1500SAT3G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Breakover:
180V
Voltage - Off State:
140V
Voltage - On State:
4 V
Current - Peak Pulse (8/20µs):
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
50 A
Current - Hold (Ih):
150 mA
Number of Elements:
1
Capacitance:
44pF