Standex-Meder Electronics NP05-1C90-500-250
Part No.:
NP05-1C90-500-250
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
NP05-1C90-500-250.pdf
Description:
RELAY REED SPDT 250MA 5V
Shipping
NP05-1C90-500-250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Standex-Meder Electronics
Series:
NP
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
5VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
250 mA
Switching Voltage:
175VAC, 175VDC - Max
Coil Current:
10 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
EMI Shielded
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
3.5 VDC
Must Release Voltage:
0.75 VDC
Operate Time:
0.7 ms
Release Time:
1.5 ms
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C