Knowles Voltronics NMTF16AR
Part No.:
NMTF16AR
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMTF16AR.pdf
Description:
CAP FILM TRIM
Shipping
NMTF16AR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
1 ~ 16pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
1000 V
Dielectric Material:
Glass
Q @ Freq:
800 @ 1MHz
Size / Dimension:
Height - Seated (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C