Knowles Voltronics NMQM22GE
Part No.:
NMQM22GE
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMQM22GE.pdf
Description:
CAP FILM TRIM
Shipping
NMQM22GE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
1 ~ 22pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
1250 V
Dielectric Material:
Q @ Freq:
9000 @ 25MHz
Size / Dimension:
0.250" Dia (6.35mm)
Height - Seated (Max):
1.670" (42.42mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C