Knowles Voltronics NMQM10GE
Part No.:
NMQM10GE
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMQM10GE.pdf
Description:
CAP FILM TRIM
Shipping
NMQM10GE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
0.8 ~ 10pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
1250 V
Dielectric Material:
Q @ Freq:
9000 @ 25MHz
Size / Dimension:
0.300" Dia (7.62mm)
Height - Seated (Max):
1.210" (30.73mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C