Knowles Voltronics NMNT23-12E
Part No.:
NMNT23-12E
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMNT23-12E.pdf
Description:
CAP TRIMMER 3-23PF 6000V PNL MNT
Shipping
NMNT23-12E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
NT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
3 ~ 23pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
6000 V
Dielectric Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq:
Size / Dimension:
0.580" Dia (14.73mm)
Height - Seated (Max):
1.845" (46.86mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C