Knowles Voltronics NMNT10-12
Part No.:
NMNT10-12
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMNT10-12.pdf
Description:
CAP FILM TRIM
Shipping
NMNT10-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
NMNT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
2 ~ 10pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
6000 V
Dielectric Material:
Q @ Freq:
1800 @ 25MHz
Size / Dimension:
0.550" Dia (13.97mm)
Height - Seated (Max):
1.845" (46.86mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C