Knowles Voltronics NMKT15HVE
Part No.:
NMKT15HVE
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMKT15HVE.pdf
Description:
CAP FILM TRIM
Shipping
NMKT15HVE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
1 ~ 15pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
750 V
Dielectric Material:
Q @ Freq:
2000 @ 100MHz
Size / Dimension:
0.230" Dia (5.84mm)
Height - Seated (Max):
0.270" (6.86mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C