Knowles Voltronics NMAM10HV
Part No.:
NMAM10HV
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMAM10HV.pdf
Description:
CAP TRIMMER 1-10PF 1000V SMD
Shipping
NMAM10HV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
NMA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
1 ~ 10pF
Adjustment Type:
Top
Voltage - Rated:
1000 V
Dielectric Material:
Q @ Freq:
2000 @ 100MHz
Size / Dimension:
0.300" Dia (7.62mm)
Height - Seated (Max):
0.490" (12.45mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C