Knowles Voltronics NMA1J12HVS
Part No.:
NMA1J12HVS
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Category:
Trimmers, Variable Capacitors
Package:
Datasheet:
NMA1J12HVS.pdf
Description:
CAP TRIMMER 0.6-12PF 500V SMD
Shipping
NMA1J12HVS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Knowles Voltronics
Series:
A1_HV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance Range:
0.6 ~ 12pF
Adjustment Type:
Side
Voltage - Rated:
500 V
Dielectric Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq:
2000 @ 100MHz
Size / Dimension:
0.120" Dia (3.05mm)
Height - Seated (Max):
0.460" (11.68mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C