onsemi NCV8570MN275R2G
Part No.:
NCV8570MN275R2G
Datasheet:
NCV8570MN275R2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.75V 200MA 6DFN
Shipping
NCV8570MN275R2G Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.205V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
90 µA
Current - Supply (Max):
220 µA
PSRR:
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C