onsemi NCV8501D33
Part No.:
NCV8501D33
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
NCV8501D33.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
Shipping
NCV8501D33 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
125 µA
Current - Supply (Max):
19 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Reset
Protection Features:
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C