onsemi NCV59151MN25TYG
Part No.:
NCV59151MN25TYG
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCV59151MN25TYG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A 8DFN
Shipping
NCV59151MN25TYG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
13.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable, Error Flag
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C