Cincon Electronics Co. LTD NCS01W8-48S033
Part No.:
NCS01W8-48S033
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
NCS01W8-48S033.pdf
Description:
NON-ISOLATED DC/DC CONVERTERS 48
Shipping
NCS01W8-48S033 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
NCS01W8 (16.8W)
Package/Case:
3-SIP Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
6V
Voltage - Input (Max):
72V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1A
Power (Watts):
17 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
82%