onsemi NCP752ASN28T1G
Part No.:
NCP752ASN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP752ASN28T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5TSOP
Shipping
NCP752ASN28T1G Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
25 µA
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C