onsemi NCP694D33HT1G
Part No.:
NCP694D33HT1G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
NCP694D33HT1G.pdf
Description:
NCP694 - LINEAR VOLTAGE REGULATO
Shipping
NCP694D33HT1G Specifications
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.18V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C