onsemi NCP694D25HT1G
Part No.:
NCP694D25HT1G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
NCP694D25HT1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT89-5
Shipping
NCP694D25HT1G Specifications
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.32V @ 1A (Typ)
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C