onsemi NCP623MN-33R2G
Part No.:
NCP623MN-33R2G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP623MN-33R2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6DFN
Shipping
NCP623MN-33R2G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
200 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C