onsemi NCP582LSQ18T1G
Part No.:
NCP582LSQ18T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP582LSQ18T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SC82AB
Shipping
NCP582LSQ18T1G Specifications
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
95 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C