onsemi NCP5666DS25R4G
Part No.:
NCP5666DS25R4G
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
NCP5666DS25R4G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A D2PAK-5
Shipping
NCP5666DS25R4G Specifications
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.3V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Enable
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C