onsemi NCP565MN15T2G
Part No.:
NCP565MN15T2G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP565MN15T2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 6DFN
Shipping
NCP565MN15T2G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
6-VDFN Exposed Pad
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
9V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
3 mA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 75db (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C