onsemi NCP511SN28T1G
Part No.:
NCP511SN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP511SN28T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Shipping
NCP511SN28T1G Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
50dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C