onsemi NCP4686DSN18T1G
Part No.:
NCP4686DSN18T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP4686DSN18T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 400MA SOT23-5
Shipping
NCP4686DSN18T1G Specifications
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.31V @ 400mA
Current - Output:
400mA
Current - Quiescent (Iq):
75 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C