Amphenol Piher Sensing Systems N15TS-104A3030
Part No.:
N15TS-104A3030
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
N15TS-104A3030.pdf
Description:
TRIMMER 100KOHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
N15TS-104A3030 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol Piher Sensing Systems
Series:
N-15
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
100 kOhms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±30%
Temperature Coefficient:
±300ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Carbon
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Square - 0.591" x 0.591" Face (15.00mm x 15.00mm)