Nichicon MWS2632330KO
Part No.:
MWS2632330KO
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
MWS2632330KO.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 6.3KVDC AXL
Shipping
MWS2632330KO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
1200V (1.2kV)
Voltage Rating - DC:
6300V (6.3kV)
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.083" Dia x 1.850" L (27.50mm x 47.00mm)