Nichicon MWS2402470KN
Part No.:
MWS2402470KN
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
MWS2402470KN.pdf
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 4KVDC AXIAL
Shipping
MWS2402470KN Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
750V
Voltage Rating - DC:
4000V (4kV)
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.689" Dia x 1.732" L (17.50mm x 44.00mm)