Coto Technology MVS21A24B
Part No.:
MVS21A24B
Manufacturer:
Coto Technology
Category:
Reed Relays
Package:
Datasheet:
MVS21A24B.pdf
Description:
RELAY REED SPST 2A 24V
Shipping
MVS21A24B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Coto Technology
Series:
MVS2
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
2 A
Switching Voltage:
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:
11.2 mA
Coil Type:
Non Latching
Features:
Termination Style:
PC Pin
Seal Rating:
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
2 VDC
Operate Time:
2.5 ms
Release Time:
2.5 ms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C